Jako rodzice, zawsze chcielibyśmy mieć pewność, że nasze dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Bardzo często wykorzystywane są do tego celu siatki centylowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają na skomplikowanie i korzystanie z nich może wydawać się trudne. Jednak ich użycie nie jest w cale wiedzą tajemną. Dowiedz się czym one są i jak z nich korzystać.

Czym są siatki centylowe?

W dużym uproszczeniu siatki centylowe są układem współrzędnych, na którym naniesione są wartości, przykładowo: wzrostu, wagi czy obwodu główki dziecka, względem jego wieku. Na układzie tym znajdziemy również linie, które określają dany centyl, na podstawie danych zebranych na podstawie określonej populacji. Zazwyczaj można spotkać siatki z naniesionymi centylami: 3., 15., 50., 85. oraz 97., jednak może na niektórych występować również bardziej szczegółowy podział. Bardzo często siatki centylowe dzieli się ze względu na płeć dziecka, ale również możemy znaleźć takie, w których jest uwzględnione donoszenie ciąży czy rodzaj przyjmowanego posiłku.

Centyl, sam w sobie, określa jaki procent populacji ma mniejszą wartość danego pomiaru i przykładowo centyl 85. na siatce wzrostu dziecka, oznacza, że 85% populacji w tym samym wieku jest niższa, a pozostałe 15% wyższa. W przypadku, kiedy siatka centylowa wskaże nam wynik pomiędzy 50. a 85. centylem, nie określa się go już bardziej szczegółowo, a przyjmuje się, że dana cecha znajduje się pomiędzy tymi centylami. Obszar pomiędzy liniami oznaczającymi konkretne centyle nazywamy kanałem centylowym.

Przyjmuje się, że dziecko rozwija się prawidłowo, kiedy znajduje się pomiędzy 3. oraz 97. centylem, jednak z zastrzeżeniem, że w krótkim czasie nie następuje zmiana o dwa kanały centylowe. Jeśli coś przebiega nieprawidłowo, należy rozwój dziecka skonsultować z lekarzem. Idealnym wynikiem jest natomiast taki, w którym kolejne pomiary zmieniają się równo z liniami, najbliższymi naszym pomiarom, oddzielającymi kanały centylowe.

Jak używać siatek centylowych?

W klasycznej odsłonie, siatki centylowe są wykresem, z którego wartości musimy sobie sami odczytać. Robi się to poprzez zaznaczenie pomiaru danej cechy, np. wagi dziecka i poprowadzenie poziomej linii od zmierzonej wartości, a w drugiej kolejności, należy poprowadzić pionową linię w miejscu określającym wiek dziecka. Miejsce, w którym przetną się poprowadzone przez nas linie, wskazują właśnie centyl.

Trzeba przyznać, że kontrola rozwoju dziecka na tradycyjnych siatkach centylowych nie jest wygodna, zwłaszcza w przypadku, kiedy monitorujemy wiele cech rozwojowych dziecka. Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna Rosnę zdrowo, która pozwala w wygodny sposób śledzić rozwój dziecka, poprzez kontrolę takich cech jak jego waga, wzrost czy obwód główki. Na chronologicznej liście pomiarów, wynik jest widoczny od razu, a przełączenie się na wykres, pozwala na wizualne przedstawienie wszystkich wykonanych pomiarów na siatce centylowej. Co bardzo istotne, wszystkie pomiary możemy mieć zawsze przy sobie.

Aplikację Rosnę zdrowo można pobrać z Google Play oraz z Huawei AppGallery.

Następny post